↑ Return to Prezentacione debate

Za ili protiv ulaska u Evropsku uniju

Argumentom protiv cipele

Kao uvertira za debatu na temu „Ovaj dom veruje da Srbija ne treba da uđe u Evropsku uniju“, Debatni klub FPN-a je održao performans pod nazivom „Argumentom protiv cipele“. Kao jedan vid parodije na „debatovanje“ u vodećim političkim i tzv. elitnim krugovima naše zemlje, performans je imao za cilj da razgraniči običnu demagogiju od veštine debatovanja i da razgraniči argumentovani govor i praznu priču.

U ulogama naših političara našli su se:

• Bojana Stefanović, kao gospođa Epsilon
  • Damjan Raičević, kao gospodin Omega
  • Ivana Jeremić, kao gospođica Ipsilon
  • Đorđe Jovićević, kao gospodin Iks
  • Marija Maksimović, kao voditeljka

Ceo performans možete pogledati ovde.

Ivana, Đorđe, Bojana i Damjan

Debata

Nakon performansa naših članova, usledila je prava debata, koja je podrazumevala argumentovano izlaganje, kulturno ponašanje i uvažavanje sagovornika, suprotno od onoga što je prikazano u performansu. Kao tema, izabrana je jedna od najaktuelnijih, a to je da li Srbija treba da postane članica Evropske unije ili ne.

Na strani vlade, u ulozi onih koji su protiv ulaska Srbije u EU, bili su finalisti Svetskog univerzitetskog debatnog prvenstva u Bocvani 2011. godine:

• Predrag Petričević, student Fakulteta organizacionih nauka (govor)
  • Goran Jankuloski, student Fakulteta organizacionih nauka (govor)

Na strani opozicije, u ulozi onih koji su za ulazak Srbije u EU, bili su studenti saradnici na predmetima na našem fakultetu:

• Ivan Stanojević, saradnik u nastavi na predmetu Savremena politička ekonomija (govor)
  • Milan Tešić, saradnik u nastavi na predmetu Retorika (govor)